Sveikiausi maisto produktai

Avokadas

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Dėl antioksidacinių savybių, tei­giamo poveikio nervų sistemai ir puikaus skonio avokadai turi išskirtinę vietą ant ispanų stalo. Vien Malagos pakrantėje avokadų plantaci­jos užima apie 6 000 hektarų plotą ir kasmet subrandina apie 50 000 tonų šių vaisių. Iš Europos Sąjungos šalių Ispanija yra viena pagrindinių avokadų augintojų ir eksportuotojų.

Majų delikatesas

Už tai, kad avokadai, kuriuos labai mėgo valgyti senosios Meksikos gentys - ac­tekai ir majai, atsirado ir ant europiečių stalų, turėtume dėkoti pirmiesiems ispanų kolonizatoriams, patraukusiems dabartinio Amerikos žemyno link ieškoti naujųjų žemių. Vienas iš jų, Martfnas Fernandezas de Enciso, Kolumbijoje 1519 metais atrado keistą neišvaizdų vaisių, kurio vaizdingą aprašą įtraukė j savo kelionių užrašus: „Panašus į apelsiną, perpjovus per pusę - geltonos spalvos, primena sviestą ir yra nuos­tabaus skonio..." Dėl šio nuostabaus skonio ir neginčijamai teigiamos Įtakos sveikatai avokadai tapo ypač populiarūs įvairiose pasaulio šalyse, jų produkcijos kiekis per pastaruosius dešimtmečius gerokai išaugo.

Avokadus veda visžaliai stambūs medžiai - amerikinės persėjos. Jų plantacijų galima aptikti ne tik Vidurio Amerikoje, bet ir Kalifornijoje, Australi­joje, Pietų Afrikoje, Naujoje Zelandijoje, Indonezijoje, Izraelyje, Filipinuose. Iš Europos Sąjungai priklausančių šalių tinkamiausios sąlygos avokadams auginti yra Graikijoje, Italijoje ir Pietų Ispanijoje.

Verta žinoti

Pasaulyje yra daugiau nei 600 kultivuo­jamų avokadų rūšių. Skiriasi jų odelių spalva, storis, tekstūra, vaisių dydis, minkštimo skonis, sudėtis, prisirpimo sąlygos ir t.t. Amerikinės persėjos gali užaugti net iki 20 metrų aukščio, bet yra gana lepios, t. y. neatsparios žemai temperatūrai. Priklausomai nuo rūšies jų lapų ilgis siekia 5-20 centimetrų. Nors avokadų medis pasipuošia žiedų kekėmis iš daugybės smulkių žiedelių, tik mažiau nei 1 procentas žiedų užmez­ga vaisius. Geriausią derlių subrandina ne senesni kaip 15 metų medžiai. Avokadai renkami rankomis, stengia­masi skinti su koteliu, mat šis neleidžia minkštimui taip greitai parusti, be to, tada vaisiai ilgiau išlieka kokybiški. Vienas avokadų medis apytiksliai subrandina 90 kilogramų avokadų.

Populiariausia avokadų rūšis

Bene labiausiai visame pasaulyje paplitę „Hass" rūšies avokadai, kilę iš Kaliforni­jos. Augintojai ypač mėgsta šios rūšies avokadus, mat jų ne tik puikios kokybės minkštimas, bet ir derlių galima rinkti ilgai - nuo vasario pradžios iki liepos pabaigos, t. y. tinkami nurinkti vaisiai ant medžių gali kaboti net 6 mėnesius.O, tarkim, „Fuerte" rūšies derlius turi būti nurinktas tarp lapkričio ir vasario. Jei avokadai ant medžių bus palikti ilgiau, jų minkštimas praras kokybę. „Hass" avokadas yra asimetriškas, ovalo formos, sveria nuo 180 ir 280 gramų. Oda nelygi, grublėta, tamsiai žalia. Vaisiaus minkštimas geltonai žalsvas ir šiek tiek primena lazdynų riešutų skonį. Nepriklausomai nuo vaisiaus dydžio ar svorio minkštimas yra aukščiausios kokybės

Kada avokadas tinkamas valgyti

Avokadai skinami neprinokę. Tik ką nuskintas yra kietas kaip riešutas ir netinka vartoti. Kambario temperatūro­je (18-21 °C) avokadai sunoksta per 6-8 dienas. Avokadus galima puikiausiai laikyti ir šaldytu­ve -jie sunoks vėliau.Tiesa, prieš patiekiant į stalą, avokadus patartina palaikyti kambario temperatūroje, kad jie suminkštėtų ir išskleistų aromatą. Norint sužinoti, ar avokadas tinkamas skanauti, reikia jį švelniai paspaus­ti pirštu. Jei spaudžiamas lengvai įdumba, pats metas patiekti. Prinokusį avokadą reikia kuo greičiau suvalgyti, nes per keletą dienų suges.

Sveikatos šaltinis

Ispanijoje avokadai - privaloma mi­tybos dalis. Nenuos­tabu, juk šis neišvaizdžios formos, bet nuostabaus skonio vaisius - baltymų, riebalų ir angliavandenių šaltinis. Avo­kadų minkštime yra 20-30 proc. rieba­lų, 1,20-2,20 proc. baltymų, minerallnių medžiagų, daugybė vitaminų (B6, A, C, D, E, K), biotino, karoteno, lecitino. Tiesa, vaisiai labai kaloringi - 100 g turi apie 207 kcal.

Nors egzistuoja daug įvairiausių avoka­dų paruošimo receptų, bene pats popu­liariausias (ir, beje, paprasčiausias) -perpjauti avokadą į dvi dalis, išimti kaulą ir užsibarsčius žiupsnelį druskos bei pipirų valgyti šį vaisių vieną. Nerei­kia net nulupti odelės, mat avokadų minkštimą puikiausiai galima valgyti šaukšteliu. Taip pat įprasta šį vaisių patiekti su jūrų gėrybėmis: krevetė­mis, krabais, vėžiais. Kanarų salose avokadas valgomas su cukrumi. Meksikiečiai neįsivaizduoja savo gyvenimo be guacamoles - smul­kiai supjaustyto avokado, sumaišyto su svogūno, pomidoro gabaliukais ir pagardinto druska, juodaisiais pipirais, aitriąja paprika, citrinų sultimis.

Avižiniai dribsniai

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Avižiniai dribsniai yra beveik kiekviename „geriausio maisto" sąraše -juos mėgsta visi, nesvarbu, kokios mitybos principų laikytųsi. Netgi tie, kurie griežtai laikosi dietos su mažu kiekiu angliavandenių, truputį sušvelnėja, kai kalbama apie avižinius dribsnius. Diabetikų mitybos guru dr. Richardas Bernsteinas, kuris, kaip juokaujant galima butų pasakyti, „nėra sutikęs angliavandenio, kuris jam patiktų", savo diabetu sergantiems pacientams leidžia kartą per dieną suvalgyti avižinių dribsnių.

Taigi kodėl avižiniai dribsniai yra visų sveiko maisto mėgėjų produktų sąrašo pradžioje? Pradėkime nuo skaidulų. Avižos paprasčiausiai yra puikus skaidulų šaltinis - jose yra idealus abiejų būtinųjų rūšių mišinys (55 proc. tirpiųjų ir 45 proc. netirpiųjų). Tačiau būtent dėl avižose esančių tirpiųjų skaidulų, vadinamų beta gliukanais, avižiniai dribsniai ir yra tokie vertingi maistui.

 Avižiniai dribsniai stiprina imuninę sistemą

 Beta gliukanai iš tikrųjų yra polisacharidų (ilgos gliukozės molekulių grandinės) rūšis. Beta gliukanai padeda sumažinti cholesterolio kiekį ir gerokai su­mažina širdies bei kraujagyslių ligų ir insulto riziką. JAV žemės ūkio ministerija nutarė, kad bendrovės, gaminančios avižinius dribsnius, gali tvirtinti, kad jų produktai padeda sumažinti širdies ligos riziką, nors yra ir tam tikrų sąlygų - viena jų ta, kad porcijoje beta gliukanų turėtų būti mažiausiai 0,5 g.

B eta gliukanai stiprina organizmo imuninę sistemą, nes skatina atsaką į bakterinę infekciją. Jie skatina veiklą tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių, vadinamus makrofagais, kurie naikina įsibrovėlius, tokius kaip grybeliai ir bakterijos. Dabar atliekami tyrimai siekiant nustatyti, ar beta gliukanai gali iš tikrųjų sustiprinti organizmo gebėjimą naikinti vėžio ląsteles, be to, kad jie mažina blogojo cholesterolio ir trigleciridų kiekį, ir kai kurie šių tyrimų yra gana daug žadantys.

 Avižiniuose dribsniuose taip pat yra labai mažas glikemijos kiekis, vadinasi, jie labai mažai veikia cu­kraus kiekį kraujyje. Sergantiems 2 tipo diabetu taip pat, atrodo, naudingi beta gliukanai, nes paaiškėjo, kad jie padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje -galbūt todėl Bernsteinas ir leidžia juos valgyti.

 Avižose yra avenantramido, polifenolio antioksi­danto, būdingo tik avižoms, - manoma, kad jis pasi­žymi priešuždegiminėmis savybėmis ir yra naudingas širdžiai. Daugelis mano, kad avižose esantys rnantramidai būtent ir lemia gydomąsias tradicinių avižinių dribsnių vonių savybes.

 Avižiniai dribsniai turi daugiau baltymų negu kiti paplitę grūdai

 Be juose esančių 5 g skaidulų, avižiniuose dribs­niuose yra daugiausia baltymų, palyginti su kitais paplitusiais grūdais: du trečdaliai puodelio avižų tori 8.5 baltymų. Taip pat jame yra fosforo, kalio, seleno, mangano ir keletas miligramų geležies.

 Keletas įspėjimų dėl avižų: yra dvi grupės žmonių, kurie turėtų labai atsargiai jų valgyti. Pirmiausia tie, kurie jautrūs glitimui. Celiakija yra stipriausias glitimo netoleravimo pavyzdys, tačiau daugelis žmonių yra jam jautrūs, nors ir nepasireiškia celiakijos požymių. Deja, miežiai, avižos, ryžiai ir kviečiai - visi turi glitimo (kviečiuose jo yra daugiausia). Kita grupė, kurie turi būti atsargūs, - tai kenčiantys nuo su šlapimo rūgštimi susijusių sutrikimų (pavyzdžiui, podagros ir inkstų akmenų); avižose yra purinų - medžiagų, kurios organizme suskyla į šlapimo rūgštį.

 Išsirinkite geriausias avižas

 Avižinės kruopos yra lukštentos avižos, galbūt truputį apdo­rotos, tačiau nedaug. Skaldytas avižas, dar vadinamas airiškomis ar škotiškomis, reikia mažiau virti negu neapdorotas avižas, tačiau jos taip pat labai naudingos sveikatai,kKaip ir avižiniai dribsniai, tačiau pasižiūrėkite, kad jie būtų stori,  vadinasi jie bus mažiau apdoroti.

 Parduotuvėse galima nusipirkti labai skirtingų rūšių avižinių dribsnių. Pamirškite apie tirpius - apie juos neverta net šnekėti. Jie dažniausiai būna pasaldinti, todėl nebėra naudingi diabetikams. Geriausi yra mažai apdoroti, turintys daug skaidulų ir mažą glikemijos kiekį (įtaka cukrui) avižiniai dribsniai.

 

Kiviai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Tarptautinio masto kompleksinio gydymo ekspertas ir „Maistas kaip vaistas" autorius teigia, kad kiviai yra vienas iš labiausiai neįvertintų produktų, turinčių gydomųjų savybių- „Kiviuose gausu su ligomis kovojančių antioksidantų bei augalinių maistingųjų medžiagų, todėl dažnai jogos mitybos terapija juos naudoja vėžiui ir širdies ligoms įveikti".

Kiviuose dukart daugiau vitamino C negu apelsinuose

Rutgerio universitete Niu Brunsvike, Niu Džersyje, atliktas tyrimas vertino maistinę vertę dvidešimt septynių skirtingų vaisių, kad nustatytų, kurie turi daugiausia maistingųjų medžiagų. Paaiškėjo, kad vertingiausi maistiniu aspektu yra kiviai, kurių indeksas buvo 16 (antrąją vietą užėmė papajos - 14, o trečiąją pasidalijo mangai ir apelsinai - po 11).

Kiviuose yra daugiausia vitamino C, beveik dvigubai daugiau negu apelsinuose, taip pat daug magnio. Du vidutinio dydžio kiviai turi beveik 5 g skaidulų,-jie kartu su papajomis ir abrikosais lenkia bananus bei apelsinus kaip mažiausiai natrio ir daugiausia kalio turintis maistas.

Kitas tyrimas, išspausdintas Gydomosios mitybos žurnale, tyrė devynis skirtingus vaisius bei vaisių sultis ir nustatė, kad aštuoni iš jų, tarp jų kiviai, parodė sugebėjimą žmogaus plazmoje sumažinti oksidacinį stresą. Kivių sugebėjimą apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų patvirtino ir kitas tyrimas, paskelbtas žurnale „Kancerogenezė",- jis net buvo daugiau žadantis: šiame tyrime kiviai ne tik sumažino oksidacinių DNR pakenkimų kiekį, tačiau taip pat skatino ląsteles atsigauti po buvusių pakenkimų! Dar geriau, kad kivių poveikis DNR pakenkimų ir atkūrimų atvejais buvo stebimas tuomet, kai šių vaisių buvo tiesiog įtraukiama į paprastą mitybą ir poveikis pasireiškė visai grupei savanorių per labai trumpą laiką!

Kiviai skystina kraują, tik be šalutinio aspirino poveikio.

Oslo universiteto Norvegijoje tyrimas parodė, kad kiviai gali būti naudingi sveikatai kaip kraujo skystintojai. Ši jų savybė labai svarbi, turint omenyje, kokiai daugybei žmonių patariama kasdien vartoti aspiriną dėl tų pačių tikslų. Pasak gastroenterologo ir „Optimalaus virškinimo" (Optimal Digestion) autoriaus dr. Trento Nicholso, kasdien vartojamas aspirinas gali sukelti smulkius žarnų sienelių įtrūkimus, todėl gali kilti įvairių problemų. Norvegijos tyrimo vadovas dr. Asimas Duttaroy pabrėžė, kad kiviai nesukelia jokių panašių rizikos veiksnių kaip aspirinas - skrandžio skausmo, kraujosruvų ar kraujavimų. Kiviai taip pat nemažina kitų vaistų poveikio. Ar galite įsivaizduoti, kaip puiku rasti natūralias maistines medžiagas ir papildus, kurie suteikia tokią pat širdies bei kraujagyslių apsaugą kaip ir kai kurie vaistai, tačiau be šalutinio poveikio?

Kiviai atrodo kaip maži rudi pūkuoti kiaušiniai ir jų kilmės šalis yra Kinija, nors dabar jie auga ir Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Kalifornijoje. Mažos sėklytės jų viduje yra valgomos, taip pat kiviai puikiai tinka kaip šviežių sulčių priedas. Jeigu spaudžiate juos neluptus ir su sėklytėmis, jie turi daug sveikatai naudingų fermentų.

Paaiškėjo, kad šviežių vaisių, turtingų vitamino C, vartojimas naudingas saugantis nuo respiracinių simptomų, susijusių su astma, ir vaikams padeda atsikratyti dusulio priepuolių. Kiviai turi daugiausia vitamino C, palyginti su bet kuriais kitais vaisiais.

JAV aplinkosaugos darbo grupė, vartotojų teisių gynėja, atliekanti nepriklausomus tyrimus, įtraukė kivius į 2003 m. dvylikos produktų, mažiausiai užterštų pesticidais, sąrašą.

Brokoliai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Daugelis geriausių mitybos specialistų, medicinos daktarų, natūropatų ir tyrinėtojų yra įtraukę brokolius į asmeninį dešimties naudingiausių ir sveikiausių produktų sąrašą. Nieko stebėtina. Ši puiki daržovė taip dažnai buvo šlovinama dėl savo priešvėžinių savybių, kad labai išgarsėjo mitybos pasaulyje

.

 Brokoliai yra kryžmažiedžių daržovių bastutinių šeimos nariai - tai tokie pat karaliai tarp daržovių, kaip ir kininiai kopūstai, gūžiniai kopūstai, garbanotieji kopūstai, kaliaropės ir valgomieji runkeliai. Šios daržovės yra puikus šaltinis antikancerogeninių cheminių medžiagų, vadinamų izotiocianatais. Izotiocianatai kovoja su vėžiu nukenksmindami kancerogenus - „blogiukus", kalbant apie vėžj.

Jie mažina žalingą šių medžiagų poveikį ir skatina kancerogenų atpalaidavimą, pagreitindami jų pašalinimą iš organizmo. Tyrimai parodė, kad izotiocianatai gali padėti išvengti plaučių bei stemplės vėžio ir sumažinti riziką kitų vėžio rūšių, tarp jų - skrandžio ir žarnyno. Paaiškėjo, kad kai kurie izotiocianatai gali trukdyti formuotis augliams, sukeliamiems cheminių kancerogenų. Brokoliuose ypač daug stipraus izotiocianato, kuris trukdo susidaryti krūtų augliams.

 Kodėl moterims reikia valgyti daugiau brokolių

 Antivėžinės brokolių savybės jau yra visuotinai žintos. Net Amerikos vėžio asociacija rekomenduoja jų valgyti,  beje, kaip ir kitų tryžmažiedžių daržovių. Nors juose yra daug svekatai naudingų junginių, vieną reikia specialiai paminėti - tai indolai. Brokoliuose yra indolo-3-karbinolo, kuris, būdamas stiprus antioksidantas ir detoksikacinių fermentų veiklos skatintojas, taip pat, atrodo, saugo DNR struktūrą. Taip pat jis mažima krūties ir gimdos kaklelio vėžio riziką.

 Indolas-3-karbinolas ypač svarbus moterims. Estrogenai turi tris pagrindinius metabolitus ir jie skirtingai veikia organizme. Du iš šių metabolitų 16-alfa-hidroksiestronas ir 4-hidroksiestronas pasižymi kancerogenine veikla, o trečiasis, 2-hidroksiestronas yra nekenksmingas ir turi apsauginį poveikį. Indolas-3-karbinolas padidina „gerųjų" (nekenksmingų) estrogenų metabolitų procentą, palyginti su kitais dviem galimais žalingais. Kadangi vyrai taip pat turi estrogenų, brokoliai ir kitos kryžmažiedės daržovės, kurių sudėtyje yra indolų, jiems irgi naudingi. Be to, paaiškėjo, kad indolas-3-karbinolas saugo nuo kancerogeninio pesticidų ir kitų toksinų poveikio.

 Maistingųjų medžiagų sandėlis

 Net ir be savo aiškių antivėžinių savybių, brokoliai yra tikras maistingųjų medžiagų sandėlis. Viename jų puodelyje yra daugiau negu 2 g baltymų, 2 g skaidulų, 288 mg kalio, 43 mg kalcio, 81 mg vitamino C, be to, folio rūgšties, magnio, fosforo, beta karotino, vitamino A ir 1277 mikrogramai ypač naudingų akims liuteino ir zeaksantino. Liuteinas ir zeaksantinas, abu karotinoidų šeimos nariai, plačiai tyrinėjami dėl savo sugebėjimo sumažinti ar padėti išvengti tinklainės degeneracijos, pagrindinės pagyvenusių žmonių aklumo priežasties.

 Beje, brokolio galva iš tikrųjų yra augalo žiedas. Tačiau pasak natūralaus maisto ekspertės Rebeccos Wood, vienos iš Rytų ir Vakarų centro steigėjų Boulderyje, Kolorade, daugybė maistingųjų medžiagų yra ir stiebe. Ji pataria nuo stiebų nulupti viršutinį pluoštą ir juos vartoti. Taip pat ji siūlo valgyti žalius lapelius, nes juose irgi daug maistingųjų medžiagų.

Svogūnai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

 Apie svogūnus galima pasakyti vienareikš­miškai: jie kovoja su vėžiu. Daugelyje įspūdingų paskelbtų tyrimų nustatyta, kad svogūnų (ir kitų svogūninių daržovių šeimos narių) vartojimas gali apsaugo­ti nuo skrandžio vėžio. Viename straipsnyje, paskelbtame Nacionalinio vėžio instituto žurnale, teigiama, kad svogūnai (kaip ir kiti šios šeimos nariai - česnakai (taip pat askaloniniai bei laiškiniai), porai - gerokai sumažina prostatos vėžio riziką. Taip pat paaiškėjo, kad svogūnai (ir jų artimiausi giminaičiai) mažina ir stemplės vėžio riziką.

 Vidalijoje, Džordžijoje, iš kur kilo saldieji svogūnai ir kur jie valgomi dideliais kiekiais, mirtingumas nuo skrandžio vėžio yra 50 proc. mažesnis negu kitoje šalies dalyje. Pagal vieną teoriją svogūnuose yra dialilsulfido, kuris padidina organizme gamybą svarbaus su vėžio kovojančio fermento gliutationo-S-transferazės.

 Svogūnai stipriems kaulams

 Mažiausiai du svarbūs tyrimai atskleidė, kad svogūnai reikalingi tvirtiems kaulams. Vieno iš jų, paskelbto prestižiniame žurnale „Gamta", metu žiurkių patinai kasdien buvo šeriami trupučiu džiovintų svogūnų ir jų organizme 17 proc. padaugėjo kalcio; patelių, kurioms buvo pašalintos kiaušidės (dėl to greitai mažėja kaulų masė ir vystosi osteoporozė), buvo stipresni kaulai, šeriant jas svogūnais. Kitas tyrimas, paskelbtas Žemės ūkio ir maisto produktų chemijos žurnale, nustatė, kad svogūnuose esantys junginiai stabdo ląstelių (osteoklastų), silpninančių kaulus, veiklą. Paplitęs vaistas Fosamax veikia taip pat, tačiau svogūnai neturi šalutinio poveikio, nebent prieš bučiuojantis reikėtų mėtinių saldainių geresniam burnos kvapui!

 Svogūnai, kaip ir porai, česnakai ir askaloniniai česnakai, priklauso svogūninių šeimai. Jie turi daugybę sveikatai  naudingų medžiagų, tarp jų tiosulfinatų, sulfidų, sulfoksidų ir kitų nemalonaus kvapo sieros junginių. Tačiau šie junginiai gali suteikti daugybę maistingųjų medžiagų ir tam išlieti reikės tik vieną kitą ašarą. Tyrime, paskelbtame Europos klinikinės mitybos žurnale, teigiama, kad svogūnai yra vieni iš tų ypatingų maisto produktų, kurie gali sumažinti mirtingumą nuo vainikinės širdies ligos įspūdingais 20 proc. (kiti produktai yra brokoliai, arbata ir obuoliai).

 Kodėl kankinamiems alergijos ir astmos pagerėja nuo svogūnų

 Svogūnuose yra stiprių antioksidantų, taip pat jie pasižymi priešuždegiminiu, antibiotiniu ir antivirusiniu poveikiu. Jie puikus šaltinis kvercetino, priešuždegiminio junginio, kuris naudingas sergant lėtinėmis ligomis, pavyz­džiui, vėžiu ir širdies ligomis. Ši cheminių medžiagų grupė, kuriai priklauso ir kvercetinas, - falvonoidai -taip pat pasižymi ir antialerginiu poveikiu. Kvercetiną ypač dažnai skiria mitybos specialistai, gydydami alergijas natūraliomis medžiagomis.

 Kvercetinas gali padėti palengvinti astmą ir šienligę, kvėpavimo takuose užblokuodamas kai kurias uždegimines reakcijas. Mūsų organizmas kvercetiną iš svogūnų pasisavina labai lengvai, nors galbūt jums reikės kvercetino papildų, jeigu norėsite jį vartoti kaip priešuždegiminį vaistą. Svogūnuose taip pat yra sulfidų, labai panašių į esančius česnakuose, kurie gali sumažinti kraujo lipidų kiekį ir kraujospūdį.

 Sveikatai naudingos cheminės medžiagos priklauso nuo svogūnų rūšies - aštresnio skonio svogūnų yra stipresnės.

 JAV aplinkosaugos darbo grupė, vartotojų teisių gynėja, atliekanti nepriklausomus tyrimus, 2003 m. įtraukė svogūnus į 12 maisto produktų, mažiausiai užterštų pesticidais, sąrašą.

 

Pomidorai

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Botaniniu požiūriu pomidorai yra vaisiai; formaliai jie yra uogos, o žmonėms kasdieniame gyvenime - daržovės.

 Pomidorų valgantys vyrai rečiau serga prostatos vėžiu

 Virti ar kepinti pomidorai, ypač su aliejumi, yra geras karotinoido likopeno šaltinis. Teikiantys vilčių tyrimai rodo, kad likopenas susijęs su žymiu prostatos vėžio atvejų sumažėjimu.

1995 m.  JAv Nacionalinio vėžio instituto žurnalas paskelbė rezultatus tyrimo, kurį atliko Harvardo universiteto mokslininkai, - buvo nagrinėti daugiau kaip 47 tūkst. vyrų tarp 40 ir 75 metų amžiaus mitybos įpročiai. Paaiškėjo, kad tie vyrai, kurie per savaitę valgė dešimt ir daugiau pomidorų, pomidorų padažo, pomidorų sulčių ar net picos porcijų, 45 proc. mažiau sirgo prostatos vėžiu negu tie, kurie valgė mažiau negu dvi porcijas per savaitę.

Kito tyrimo, kurį po kelerių metų atliko Karmanos vėžio instituto Detroite mokslininkai, buvo duodama likopeno papildų trisdešimčiai vyrų, jau sergančių prostatos vėžiu. Tų, kuriems buvo duodama likopeno papildų, organizme buvo mažesni augliai ir vėžys mažiau išplitęs. O geriausia tai, kad tų pacientų, kurie vartojo likopeno papildų, augliai turėjo tendenciją mažėti, taip pat mažėjo jų piktybiškumas.

 Tačiau pomidoruose esantis likopenas saugo ne tik nuo prostatos vėžio. Pagrįsti liudijimai rodo, kad likopenas taip pat saugo nuo plaučių ir skrandžio vėžio, o preliminarūs tyrimai leidžia teigti, kad saugo ir nuo kasos, tiesiosios žarnos, stemplės, burnos, krūtinės ir gimdos kaklelio vėžio. Likopenas taip pat saugo širdį nuo oksidacinių pakenkimų, todėl mažina širdies priepuolio riziką. Vienas tyrimas, išspausdintas Amerikos širdies ligų žurnale, rodo, kad gydymas turtingų antioksidantų pomidorų ekstraktu gali sumažinti kraujospūdį pacientams, sergantiems 1 laipsnio hipertenzija.

Gaukite visą pomidorų naudą

 Priešvėžinės likopeno savybės ypač gerai pasireiškia, kai jis gaunamas su riebalų turtingais produktai, pa­vyzdžiui, avokadais, alyvuogių aliejumi ar riešutais. Kodėl? Nes karotinoidai yra riebaluose tirpstančios maistinės medžiagos. Kad maksimaliai juos pasisa­vintumėte, reikia juos valgyti su trupučiu riebalų!

 Be likopeno, pomidoruose yra daugybė kitų stiprių fitochemikalų, kurie kovoja su ligomis. Antioksidantų trejeto - zera karotino, fitoeno ir fitoflueno (dažnai vadinamų „trim draugais") - kartu randama daugelyje vaisių bei daržovių, tarp jų pomidoruose, ir mokslininkai mano, kad šis antioksidantų trejetas labai padeda kovoti su ligomis. Ir jeigu to dar negana, pomidoruose esanti fenolio rūgštis gali kovoti su plaučių vėžiu, nes pasižymi sugebėjimu sutrukdyti organizme formuotis nitrozaminams.

 Pomidoruose taip pat yra junginio, vadinamo liuteinu, labai naudingo akims. Jis iš tikrųjų labai svarbus akių sveikatai - mes turime liuteino savo akių tinklainėje ir jo mums reikia geram regėjimui. Pomidoruose esantis liuteinas gali padėti išvengti tinklainės degeneracijos, pagrindinės vyresnio amžiaus žmonių aklumo priežasties, ir padėti pagerinti regėjimą. Liuteinas taip pat gali padėti išvengti arterijų sienelės sustorėjimo, vadinamo ateroskleroze, arba jį sumažinti.

 Ne taip ir blogai vaisiams - tai yra uogoms -tai yra daržovėms, apie kurias prieš maždaug 100 metų buvo manoma, kad jos nuodingos!

Lauke prinokusių pomidorų nauda

 Pomidorai yra puikus šaltinis vitamino C, nors jo daugiausia yra drebučių pavidalo medžiagoje aplink sėklas. Pomidorai taip pat turi vitamino A ir B grupės vitaminų, kalio bei fosforo. Verta pažymėti: auginami šiltnamiuose pomidorai turi pusę vitamino C kiekio, esančio jų lauke prinokusiuose giminaičiuose.

  Pakalbėkime apie lauke prinokusius pomidorus: pomidorai yra vieni iš tų produktų, kuriuos žmonės mažai vertina - pardavimui jie skinami žali ir paskui dirbtinai „nokinami" metileno dujomis, todėl nors jie gali atrodyti puikiai, tačiau yra beveik beskoniai. Iš tikrųjų geriausia nusipirkti pomidorų iš vietinių ūkininkų, ir kur tik galite, pirkite prinokusių lauke. Jie gerokai skanesni.

Obuoliai

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 „ Vienas obuolys per dieną, ir nereiks jokio gydytojo ", - tai geras pavyzdys, kaip vienas iš senų ir nusibodusių posakių pasitvirtina. Dr. Dharma Singhas Khalsa teigia, kad vyrams, kurie  suvalgo obuolį, širdies priepuolio rizika sumažėja 32 proc.

 Obuoliai, be abejonės, vėl pateisino savo šlovę nuo tų laikų, kai pirmą kartą apie juos buvo sužinota, kaip apie mažą vaisių, nukritusį Edeno sode. Išvados apie jų naudą sveikatai lengvai užpildytų visą knygą. Epidemiologiniai tyrimai parodė ryšį tarp obuolių vartojimo ir kai kurių vėžio rūšių, širdies bei kraujagyslių ligų, astmos ir diabeto sumažėjimo. Ir tai tik pradžia.

 Obuoliuose yra kvercetino, falvonoido, kuris, pasak 2001 m. Majo klinikų tyrimo, padeda sustabdyti prostatos vėžio ląstelių augimą. Kitas tyrimas, Kornelio universiteto, parodė, kad obuolio žievelėje esantys fitochemikalai 43 proc. slopina gaubtinės žarnos vėžio ląstelių dauginimąsi. Nacionalinis vėžio institutas pranešė, kad produktai, kuriuose yra flavonoidų, kaip obuoliuose, gali sumažinti plaučių vėžio riziką net 50 proc.

 Obuoliai užima antrąją vietą pagal antioksidantines savybes

 Tačiau palaukite, tai dar ne viskas! Obuoliuose yra daugybė fitochemikalų, tarp jų jau minėtas kvercetinas, bei katechino, floridzino ir chlorogeno rūgšties. Taigi ką jie mums reiškia? Stiprų - iš tikrųjų stiprų - antioksidantinį poveikį. Kadangi tiek širdies bei kraujagyslių ligos, tiek vėžys, manoma, labai susiję su tuo, ką vadiname „oksidaciniu stresu" (oksidacijos sukelti ląstelių ir DNR pakenkimai), galimybė kovoti su destruktyviu šios oksidacijos poveikiu yra pagrindinė bet kokio maisto gydomoji galia. Obuoliai su kaupu pasižymi antioksidantiniu poveikiu. Iš tikrųjų obuoliai yra antri pagal antioksidantinio aktyvumo laipsnį iš visų plačiai vartojamų Jungtinėse Valstijose vaisių (juos lenkia tik spanguolės).

 Obuoliai taip pat yra antri pagal bendrą kiekį fenolio junginių, plačios biochemiškai veiklių medžiagų klasės, kurių dauguma priklauso flavonoidų grupei. Apie flavonoidus yra daugybė literatūros, tačiau iš tikrųjų apie juos reikia žinoti štai ką: jie tikrai labai naudingi.  Palyginti su bet kokiais kitais vaisiais, obuoliuose yra didžiausias laisvųjų fenolių kiekis. Nors gali atrodyti, kad fenoliai ką tik išsivadavo iš kalėjimo, iš tikrųjų tai reiškia, kad jie neprisijungia prie kitų vaisiuose esančių junginių, o tai, savo ruožtu, reiškia, jog jie gali lengviau patekti j kraujotakos sistemą, kur jie gali suteikti didžiulę naudą sveikatai ir kur turi galimybių kovoti su vėžiu.

 Obuoliai mažina auglių, plaučių vėžio, širdies bei kraujagyslių ligų riziką

 Dabar jau žinome iš begalės tyrimų, kad didesnis vaisių bei daržovių vartojimas padeda išvengti daugybės ligų. 34 467 moterų tyrimo duomenys (Slaugių sveikatos tyrimas) parodė, kad dažnas vaisių vartojimas apskritai yra susijęs su gerokai sumažėjusia tiesiosios žarnos adenomų (gėrybinių auglių) vystymosi rizika. Tačiau atskirų vaisių ar daržovių poveikis tiriamas ne dažnai. Slaugių sveikatos tyrimas ir Sveikatos specialistų kohortinis tyrimas parodė, kad moterims, kurios mažiausiai kartą per dieną valgė obuolių ir kriaušių, sumažėjo plaučių vėžio rizika. O kitame Havajuose atliktame tyrime 40-50 proc. sumažėjo rizika susirgti plaučiu vėžiu subjektams, kurie daug valgė obuolių, svogūnų ir baltųjų greipfrutų. Kiti tyrimai taip pat atskleidžia ryšį tarp flavonoidų - ypač kvercetino -vartojimo ir vėžio vystymosi.  Moterų sveikatos tyrimas parodė, kad moterims, kurios gavo didžiausią kiekį flavonoidų, 35 proc. sumažėjo rizika susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimais.

 Obuolių valgymas atvirkščiai susijęs su astma (kuo daugiau obuolių, tuo mažesnė astma). Taip pat obuoliai susiję su mažesne diabeto rizika. Suomių atliktas tyrimas atskleidė obuolių ryšį su sumažėjusią 2 tipo diabeto rizika, o tyrimas Brazilijoje parodė jų ryšį su svorio metimu.

 Obuoliuose yra pektino, vertingo šaltinio tirpiųjų skaidulų, kurios gali sumažinti blogojo cholesterolio (MTL) kiekį ir padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Kalbant apie cukrų: taip, obuoliai jo truputį turi (fruktozės), tačiau aš dėl to neberta jaudintis (nebent sergate diabetu ar turite rimtų problemų dėl cukraus kiekio kraujyje). Cukrų iš obuolių gauname su 5 g skaidulų ir turtingu maistinių medžiagų deriniu, labai skirtingu nuo daug fruktozės turinčio kukurūzų sirupo, naudojamo pasaldyti visą bevertį maistą. Viename tyrime dr. Silvina Lotito iš Linuso Paulingo instituto netgi teigia, kad obuoliuose esanti fruktozė gali būti atsakinga už dalį jų teikiamos naudos sveikatai.

 Osteoporozė ir obuoliai

 Obuoliai yra geriausias maistinis boro šaltinis. Boras yra mineralas, reikalingas kaulams, todėl tai svarbi osteoporozės prevencijos programos dalis. Gydytojas osteopatas dr. Reksas E. Niunamas nesename straipsnyje žurnale „Praktiniai mitybos klausimai" teigia, kad yra labai galimas ryšys tarp boro trūkumo organizme ir artrito simptomų. Atrito ir boro ryšys buvo stebimas įvairiose pasaulio tautose. Tai pat atrodo, kad boras teikia energijos.

 Tiesa, verta žinoti šį faktą-  JAV aplinkosaugos darbo grupė, vartotojų teisių gynėja, atliekanti nepriklausomus tyrimus, 2003 m. obuolius įtraukė į dvylikos labiausiai pesticidais užterštų produktų sąrašą. Taigi, patariame pirkti lietuviškus obuolius.

Morkos

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

 Apie ką pirmiausia pagalvojate, kai kas nors ištaria „sveikas maistas"? Daugeliui žmonių tai yra morkos. Garsus natūropatas dr. Michaelis Murray morkas vadina „daržovių karalienėmis", ir ne be pagrindo. Naujausi tyrimai parodė, kad vos viena morka per dieną gali dvigubai sumažinti sergamumą plaučių vėžiu.

 Morkose yra daug karotinoidų, antioksidantų junginių, randamų augaluose, kurie labai naudingi sveikatai. Galbūt jau girdėjote gerų dalykų apie beta karotiną, tačiau tai tik vienas iš maždaug 500 karotinoidų šeimos narių. Kai kurie tyrėjai mano, kad kiti karotinoidai gali būti dar svarbesni. Didelis karotinoidų kiekis susijęs su iki 50 proc. sumažėjusiais šlapimo pūslės, gimdos kaklelio, prostatos, gaubtinės žarnos, gerklų ir stemplės vėžio atvejais, taip pat su iki 20 proc. sumažėjusiu krūties vėžiu po menopauzės.

Morkose taip pat daug alfa karotino, kito karotinoido, kuris, kaip paaiškėjo, yra naudingas pats savaime. Iš tikrųjų viename pranešime, kurį „NCI Cancer Weekly" išspausdino Michiakis Murakoshis, biochemikų grupės iš Japonijos Kioto prefektūros Medicinos universiteto vadovas, teigiama, kad alfa karotinas gali būti stipresnis už beta karotiną stabdant procesus, galinčius paskatinti auglius.

Nors vienas blogai sukonstruotas tyrimas prieš keletą metų atrodė, jog nustatė, kad pats beta karotinas nėra vertingas norint išvengti vėžio, tačiau jis taip ir liko nepaskelbtas, nes tyrimo subjektas buvo daug rūkantys žmonės, o jiems duodamas beta karotinas buvo sintetinis - jis organizme veikia skirtingai negu natūralus. Šio tyrimo reali nauda ta, kad išsiaiškinta, jog karotinoidai geriausiai veikia kaip visuma ir kad jie turi būti natūralūs - ne sintetiniai. Pasak dr. Walto Willeto, Harvardo Visuomenės sveikatos fakulteto Mitybos skyriaus vadovo, daugybė tyrimų parodė naudingą ryšį tarp vaisių bei daržovių, kuriuose daug karotinoidų, valgymo ir širdies bei kraujagyslių ligų sumažėjimo, jau neminint sumažėjusių prostatos, plaučių, skrandžio, gaubtinės žarnos, krūties, gimdos kaklelio ir kasos vėžio atvejų.

 Morkos iš tikrųjų yra naudingos akims. Jos puikus šaltinis liuteino ir zeaksantino, dviejų kitų karotinoidų, kurie veikdami kartu, kaip paaiškėjo, labai gali apsaugoti akis ir padėti išvengti tinklainės degeneracijos bei kataraktos. Ir alfa, ir beta karotinas organizme virsta vitaminu A, kuris yra ne tik puikus antioksidantas bei imuninės sistemos veiklos stimuliuotojas, bet ir skatina rožinio akies pigmento, vadinamo rodopsinu, susidarymą. Rodopsino reikia akims matyti esant blausiai šviesai - jis iš tikrųjų padidina jautrios šviesai tinklainės dalies efektyvumą, todėl vitamino A trūkumas gali sukelti naktinį aklumą.

 Trijose vidutinėse morkose yra 60 mg kalcio, 586 mg kalio, truputis magnio, fosforo bei vitamino C ir, žinoma, įspūdingas kiekis - 30 000 TV vitamino A, tarp jų ir 15 000 TV beta karotino bei 6 000 alfa karotino. Jos taip pat suteikia 5 g skaidulų.

Geriau virtos morkos

 Virimas truputį pakeičia maistinę sudėtį ir kai kurios maistingosios medžiagos tampa bioprieinamesnės. Tačiau ir žalios, ir virtos morkos yra sveikos.

 Kad gautumėte daugiau morkose esančių karotinoidų, valgykite jas su trupučiu riebalų. Karotinoidai ir vitaminas A yra riebaluose tirpstančios maistingosios medžiagos, todėl taip geriau pasisavinamos.

 Ir pagaliau - morkos yra mėgstamas sulčių ingredientas, o morkų sultys dažnai geriamos kaip detoksikacinės programos dalis. Tik žinokite, kai spaudžiate sultis iš didelio kiekio ir kai pašalinate skaidulas, padidėja cukraus koncentracija. Tai nereiškia, kad morkos blogos - jos fantastiškai sveikas sulčių ingredientas, tačiau apie tai turite žinoti, jeigu esate jautrūs cukraus kiekio kraujyje pokyčiams. (Poveikis bus mažesnis, jeigu morkų sultis sumaišysite su mažai cukraus turinčių daržovių sultimis, pavyzdžiui, špinatų ar brokolių.)

 Morkas dėl jų didelio glikeminio indekso labai peikia mažai angliavandenių vartojantys žmonės, ir visiškai nepelnytai. Iš tikrųjų glikeminis indeksas nėra toks jau svarbus - svarbiau glikemijos kiekis. Glikeminio indekso testas atliekamas iš 50 g angliavandenių porcijos, o kiekio testas - iš tokios porcijos, kokia iš tikrųjų yra. Morka turi tik maždaug 4 g angliavandenių, taigi jos glikemijos kiekis -vienintelis skaičius, kuris turi reikšmę, - yra juokingai žemas (maždaug 3 skalėje 0-40+). Reikėtų suvalgyti toną morkų, kad labai padidėtų cukraus kiekis kraujyje. Ir vis dėlto kai kurie labai atsargūs diabeto gydytojai, pataria savo pacientams saugotis. Visiems kitiems morkos yra absoliučiai puikios.