Search

probolan 50

Dažniausiai užduodami klausimai apie kutūrizmą

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Straipsnio rodyklė

Ar kultūrizmas nekenkia sveikatai?

 Žmogaus kūnas sutvertas judėti ir pritaikytas atlaikyti įvairias fizines apkrovas. Ši teiginį patvirtina raumenų masės augimas, kaip fizinių treniruočių rezultatas. Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės darbo metu yra prikaustyti prie kėdės arba jų fizinis aktyvumas yra labai mažas. Tai įtakoja įvairių ligų atsiradimą, nes tokių žmonių organizmai dirba sulėtintu režimu, dėl to nusilpsta imunitetas, medžiagų apykaita sulėtėja, todėl organizme pradeda kauptis riebalai ir šlakai.

 Protingos fizinės apkrovos keičia visą paveikslą- suaktyvina medžiagų apykaitą, kas sustiprina imunitetą bei pašalina nereikalingas medžiagas iš kūno. Tiesa, kažin ar verta siūlyti sportuoti kultūrizmą krovikui ar kalviui, nes pernelyg didelės fizinės apkrovos yra kenksmingos visai širdies ir kraujagyslių sistemai.

Kodėl reikia žinoti savo kūno sudėjimo tipą?

Kūno sudėjimas tipas- tai ne tik jo dydis, bet pirmiausia tai, kaip jis reaguoja į fizines apkrovas.

Tiksliai nustatę savo kūno tipą, galėsite pasirinkti efektyviausią treniruočių režimą, kuris leis jums pasiekti norimą efektą greičiau bei nekenkiant jūsų kūnui.

Kaip tiksliai nustatyti savo kūno sudėjimo tipą?

 Jokie aprašymai nepadės savarankiškai nustatyti savo kūno sudėjimo tipo, juolab, kad dažnai pasitaiko „tarpinis“ kūno sudėjimo tipas.

 Kreipkitės į bet kurį patyrusį trenerį (jei yra galimybė, pasiklauskite netgi kelių) savo treniruoklių salėje, nes tai vienintelis tikras būdas pažvelgti į save iš šalies specialisto akimis.

Kaip geriau pradėti treniruotis „nuo nulio“?

 Nustatydami sau kokius nors tikslus, nepamirškite svarbiausio- stiprinti savo sveikatą. Pirmose treniruotėse nereikėtų šito pamiršti. Griežtai nerekomenduotina taikyti savo kūnui dideles apkrovas, juolab, kad ateityje tai gali įtakoti jūsų raumenų vystymosi tempą.

 Žinoma daug atvejų, kai naujokai treniruodavosi po šešis kartus per savaitę, ir po to baisiai stebėdavosi, visiškai neaugančia raumenų mase bei nesveikai išryškėjusiomis po oda venomis.

Ar treniruotės įtakoja potenciją?

 Tai, kad intensyvios fizinės apkrovos mažina potenciją, yra seniai žinomas faktas. Pavyzdžiui, 13- 17 metų berniukams paaugliams labai rekomenduojama sportuoti, kad natūraliuoju būdu sumažėtų hiperseksualumas. Tačiau žvelgiant bendrai, teisingai parinktos fizinės apkrovos pagerina visas kūno sistemas, taip pat ir lytines. Kitaip sakant, normaliai ir protingai sportuojant, niekam negresia tapti impotentu, netgi priešingai, išsaugos gerą sveikatą ilgiau, nei nesportuojantys žmonės.

 Perkrovos, tuo tarpu, kerta visas kūno sistemas, įskaitant ir lytines, taigi, venkite jų. Žmonės, kurie sportuodami vartoja įvairius cheminius preparatus, susiduria 99,9 procentų tikimybe tapti impotentais.

Ar tiesa, kad pastovios treniruotės skatina agresyvumo didėjimą.

 Ne, netiesa. Atvirkščiai, agresyvesniais tampa žmonės, neišliejantys savo fizinės ir emocinės energijos. Sportininkai kultūristai šiai kategorijai, jokiu būdu, nepriklauso. Testosteronas- hormonas, atsakingas tiek už lytinę funkciją, tiek už kūno raumenų masės augimą, todėl šio hormono perviršis veda agresyvumo ir hiperseksualumo link. Kultūristai „sunaudoja“ tam tikrą dalį šio hormono raumenų masės augimui bei palaikymui. Atkreipkite dėmesį į tuos žmonės, kurie jau ilgą laiką sėkmingai treniruojasi, kažin ar tarp jų atsiras nervingi ir agresyvūs asmenys, nes paprastai jie būna ramūs ir santūrūs žmonės.

Dėl ko verta treniruotis: dėl jėgos? Greitos reakcijos? Gražios išvaizdos? Sveikatos?

 Kultūrizmas suteikia galimybę vystytis harmoningai. Ši sporto rūšis žmogui yra pati natūraliausia- nes yra vystomas kūno grožis, ištvermė, stiprinama sveikata. Ši sporto šaka jums netiks tik vienu atveju – jeigu jūs norite tapti įgudusiu kovotoju, todėl turėtumėte būti lengvas, vikrus, ištvermingas, o tinkama sporto šaka būtų, pavyzdžiui, taekwondo.

Chemija- pradėti, bet nebaigti?...

 Tikra tiesa yra tai, kad cheminių preparatų pagalba formuojant savo kūną, kuriant jo reljefą ir auginant masę, galima pasiekti labai puikių rezultatų gerokai greičiau ir daug mažesnėmis pastangomis nei treniruojantis įprastu, natūraliuoju būdu.

 Patinka? Tačiau nepamirškite patarlės- nemokamas sūris būna tik pelėkautuose. Gamtos apgauti neįmanoma, ir kiekvienas toks bandymas turės liūdnų pasekmių. Užtenka pasižiūrėti į fizinę buvusių sportininkų profesionalų būklę (jie visi treniruodamiesi vartoja cheminius preparatus), ir  kažin, ar jūs norėsite pakartoti jų kelią.

 Pirma, bet koks cheminis preparatas, pakliuvęs į organizmą, naikina virškinimo ir širdies kraujagyslių sistemas, kenkia inkstams ir kepenims.

 Antra, nustojus vartoti cheminius preparatus, iš karto įvyks organizmo persitvarkymas ir jūs labai greitai ( kažkur per vieną savaitę) prarasite viską, ką buvote pasiekę. Tai svarbus argumentas nevartoti chemijos, netgi pradedant sportuoti „nuo nulio“, nes tokiu atveju labai sunku nustoti ją vartoti, ir kuo toliau, tuo labiau norėsis pasiekti „dar truputį daugiau“, tad žmogus ir toliau nuodysis.

 Trečia, visas organizmas taip pripranta gauti tam tikrų medžiagų, kad nustoja jas gaminti pats (pavyzdžiui, to paties testosterono gamyba), ir ŠI FUNKCIJA NIEKADA NEATSISTATYS. Žmogus tampa ligoniu visam likusiam gyvenimui. Pirmiausi nuo hormoninių preparatų nukenčia lengvai pažeidžiama lytinė sistema, taigi, vyrai, darykite išvadas...

 Testosteronas (lot. lesticulus- vyriškas kiaušinėlis)- steroidinis hormonas, priklausantis androgenų grupei ir gaminamas daugiausia sėklidėse. Jis dalyvauja formuojantis vyro lytiniams organams, atsirandant antriniams lytiniams požymiams, reguliuoja spermatogenezę ir lytinį elgesį, o taip pat turi įtakos azoto ir fosforo apykaitai organizme. Testosterono biologinis poveikis labiausiai pasireiškia sėkliniuose latakuose, sėklidės prielipe, prostatoje.

Kaip maitintis?

 Kultūristo maistas turėtų būti praturtintas vitaminais, baltymais, riebalais ir angliavandeniais. Būtina maitintis reguliariai ir nemažiau, kaip tris kartus per dieną.

 Jokiu būdu nereikia valgyti priverstinai. Taip pat nereikia ieškoti kokios nors mitybos sistemos arba klausyti „išmanančių“ žmonių patarimų. Mityba yra individuali kiekvienam žmogui. Jūsų organizmas pats puikiai žino, ko jam reikia. Jeigu jūs treniruojatės normaliai, tai po treniruotės jūs niekada nesinorėsite valgyti kumpio arba šokolado, jeigu turėsite tokią alternatyvą- vištieną, salotas, košę ar vaisius. Esant galimybei, valgykite tik natūralius produktus.

 Na ir aišku rūkymas, alkoholis (nesvarbu kokiais kiekiais vartotumėte), narkotikai, sunki gyvulinė mėsa ( kiauliena) pavers jūsų sportines pastangas niekais.


Kieno klausyti? Begalė patarimų...

 Tik jūs patys galite jausti savo kūną. Tačiau neatmeskite visų patarimų, nes dažnai būna, kad kiti, remdamiesi sava patirtimi, padeda išvengti daugelio klaidų, atsikratyti tingumo, didelių svorių baimės ir t.t.

 Visada stenkitės pajusti tai, kaip atliekate pratimus, sekite savo kūno reakcijas į skirtingas apkrovas. Jei prašote trenerio patarimo, pateikite kiek įmanoma daugiau informacijos apie save,  apie savo pojūčius.

 Nepasiduokite panikai ir „neimkite giliai į širdį“ kitų patarimų ar komentarų. Perskaitykite keletą žurnalų  arba susiraskite informacijos internete apie kultūrizmą ir taps akivaizdu, kad patyrę ir daug pasiekę meistrai, dažnai vienas kitam prieštarauja kalbėdami apie treniruočių sistemas. Tai tik patvirtina faktą, kad kiekvienas turi pasirinkti savo treniruočių sistemą individualiai.

Norite atlikti pratimus teisingai?

 Niekada nebus taip, kad jūsų atliekami pratimai būtų visiškai neefektyvūs. Nesvarbu kaip jūs mojuosite hanteliais, gira, ar kilnosite štangą, vistiek pasieksite rezultatą- padidėjusi jėga ir ištvermė, geresnė sveikata. Tik lieka klausimas kaip efektyviai jūs išnaudosite savo laiką ir pastangas. Žinoma kultūristų išmintis: Svarbiausia kūno dalis yra galva, kitaip Misteriu Olimpija galėtų tapti bet koks krovikas.“

 Stenkitės atlikti veiksmus teisingai, apkrauti būtent tuos raumenis, kuriuos treniruojate, teisingai kvėpuokite. Tik tokiu būdu sportuodami pasieksite pastovų augimą ir išvengsite kūno vystymosi stagnacijos. Niekada neatlikinėkite kvailų, kur nors matytų ar savarankiškai sugalvotų veiksmų, net

Ar labai svarbu teisingai kvėpuoti?

 Kvėpavimo sulaikymas arba nereguliarus kvėpavimas, taip pat neteisingas kvėpavimas atliekant bet kokį pratimą, pašalina deguonį iš organizmo tuo metu, kai šio jam labiausiai reikia ir sumažina treniruotės efektyvumą 50 %.

Ar pratimą reikia atlikti greitai?

 Į treniruotes einama ne praleisti laiko, ir ne dėl to, kad kas nors, o dėl savęs. Todėl niekada neskubėkite kuo greičiau atlikti visus veiksmus. Pajuskite malonumą teisingai kartodami kiekvieną pratimą. Stenkitės daryti pakartojimus geriau lėčiau, o ne greičiau. Greitai atliekant pratimus, dėl  dinamikos poveikio atsiranda pagalbinis faktorius- dirbti tampa lengviau kitų raumenų sąskaita, pratimas praranda efektyvumą.

Ar labai svarbus pratimų atlikimo eiliškumas?

 Taip, labai svarbus. Prieš treniruotę mankšta yra būtina (pavyzdžiui krosas, atsispaudimai, prisitraukimai).  Atliekant bet kurį pratimą, reikėtų pradėti nuo apšilimo, ir, jokiu būdu, tam nenaudoti didelių svorių.

 Kojas geriausia treniruoti pradžioje, nes tai padeda apšilti, paruošti kūną didesnėms apkrovoms.

 Pirmiausia stenkitės atlikti pratimus, kurie treniruoja silpnesnius jūsų raumenis, nes tai padės efektyviau juos išvystyti, naudojant visus organizmo resursus, kol dar nepavargote.

 Dar yra tokia suderinamumo sąvoka, kaip pavyzdžiui: Atlikus štangos išspaudimą gulint, krūtinės raumuo bus apšilęs, taigi galima jį „pribaigti“ atliekant hantelių kilnojimo abiem rankomis už galvos pratimą; po štangos išspaudimo iš priekio pratimo neblogai būtų pereiti prie prisitraukimų tam, kad ištiestumėte stuburą.

Ar reikia ir jei reikia, tai kaip dažnai keisti treniruočių sistemą?

 Žmogaus kūnas sutvertas taip, kad prisitaikytų prie egzistavimo sąlygų. Būtent dėl šios  savybės gali įvykti netikėta raumenų masės vystymosi stagnacija, organizmas paprasčiausiai pripranta prie pastovių ir vienodų krūvių.

 Norint šito išvengti, praėjus tam tikram laiko tarpui būtina keisti pratimų atlikimo eiliškumą, pačius pratimus. Pavyzdžiui, jei anksčiau treniruodavote deltinius raumenis stovėdami, tai pakeiskite pratimą ir tam tikrą laiką treniruokite juos treniruoklyje arba su štanga sėdėdami.

Ar verta pailsėti nuo treniruočių kokia savaitę, norint priauginti daugiau masės?

 Kultūristui poilsis tikrai yra labai svarbus tam, kad atsistatytų raumenų masė. Plačiai žinomas toks efektas: jeigu treniruojatės efektyviai 3-4 kartus per savaitę, tai nutraukus treniruotes, raumenų masė savaitės laikotarpyje priaugs. Akivaizdu, kad ne visi naudojasi šiuo metodu, tačiau kiekvienas turi teisę rinktis. Žinoma, tokios poilsio pertraukos turėtų būti ne dažnesnės, nei kartą per tris mėnesius. Po tokių „atostogų“, efektyviausia būtų pakeisti sistemą.

Kuo didesnis svoris, naudojamas treniruojantis,  tuo geriau?

 Ne visada. Treniruotes reikia kaitalioti. Pavyzdžiui, vieną savaitę jūs siekiate padidinti svorius ir atliekate pratimus su maksimaliais svoriais, mažu kiekių kartojimų bei naudojatės pagalba paskutiniams veiksmams atlikti. Kita savaitę dirbate naudodami mažesnius svorius, tačiau kartodami 15- 20 kartų, kad maksimaliai išdirbti raumenis. Tokiu atveju jūsų raumenys nepripras prie vienodų krūvių ir augs gerokai efektyviau. Jeigu jūsų svajonė yra reljefas, tai geriau naudoti mažesnius svorius, ir atlikti pratimus daugiau kartų (riebalų deginimas).

Kada geriau treniruotis- ryte ar vakare?

 Kaip jau žinote, po treniruotės organizmui reikia pasistiprinti ir pailsėti. Geriausiu atveju tai būtų vakarienė ir nakties miegas. Tačiau, jeigu aplinkybės jus verčia ( darbo arba mokslo grafikas ir t.t.) treniruotis ryte, tada būtina stipriai papusryčiauti, o treniruotis ne anksčiau, kaip praėjus dviem valandom po valgio, o po treniruotis pageidautina pasyviai pailsėti ne mažiau kaip valandą.

Kas geriau, štanga ar treniruoklis?

 Pratimai su štanga arba hanteliais laikomi baziniais. Atliekant pratimus su šiais įrankiais galima labai efektyviai ištreniruoti raumenis keičiant suėmimą bei judėjimo kampą. Treniruoklių paskirtis yra siauresnė, o jų naudojimas rekomenduojamas tik padidinti pratimų įvairovei, kad kūnas nepriprastų prie vienodų krūvių, arba  tam tikros raumenų grupės išryškinimui.

Kur geriau treniruotis, namuose ar treniruoklių salėje?

 Namų jaukumas ir gardus kepto viščiuko kvapas- tokia atmosfera nepalanki norint susikaupti ties fizinių pratimų atlikimu. Be to, ne kiekvienas gali sau leisti namie turėti visą sportavimui reikalingą įrangą, o tai, kad galima pilnavertiškai sportuoti namie turint skersinį ar penkiakilograminius hantelius, yra mitas. Sportinė dvasia, bendravimas, draugų palaikymas ir patarimai, rungtyniavimas galimi tik sporto salėje.

 Pasirenkant sporto salę, nerekomenduočiau rinktis brangaus, elitinio sporto klubo, kuriame lankosi turtingi žmonės, tačiau neturintys patirties, o jų nusiteikimas sportuoti, tikrai nėra įkvepiantis.

Kaip išvengti traumų?

Traumų išvengsite, jei:

  • prieš treniruotę apšilsite lengvai bėgiodami bei mankštindamiesi ant skersinio;
  • pirmus priėjimus atliksite naudodami lengvus svarsčius;
  • gerai pritvirtinsite štangų, hantelių ar treniruoklių svarmenis ir nekvailiosite sporto salėje;
  • taisyklingai atliksite pratimus, nepersitempsite raumenų ar vidaus organų;
  • saugosite širdį ir nesitreniruosite ilgiau nei pusantros valandos per dieną.