Search

Pagrindiniai pilateso principai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

 Visa pilateso treniruočių metodika yra paremta 8 principais, kuriuos apibendrino pats Džozefas Pilatesas ir kurie, bėgant laikui, tikrai pasitvirtino.

1 . Koncentracija.

 Koncentracija-tai mokėjimas susikaupti ir nukreipti savo dėmesį reikiama linkme. Būtent smegenys valdo visus mūsų judesius. Pilateso tikslas- išmokyti judėti ne pasąmoningai, o suprasti, kodėl vysta judesys ir kaip veikia kūnas atliekant judesį.

Koncentracija- tai gebėjimas suvokti ir jausti kūną kaip vientisą visumą. Pilatesas skirtingai nei kitos metodikos, liepiančios koncentruotis tik į treniruojamą kūno dalį, moko kompleksiškai skirti dėmesį visam kūnui . Užsiiminėjant pilatesu būtina atkreipti dėmesį ne tik ir dirbančiuosius, bet taip pat ir į nejudančius raumenis.

2. Raumenų kontrolė be įtampos. Intuicija.

 Pilateso sistema moko atlikti pratimus naudojant raumenų jėgą, tačiau tuo pačiu nejaučiant raumenų įtampos. Tam reikia:

- lygiai kvėpuoti bei nesulaikyti kvėpavimo atliekant sunkų pratimą;

- įsiklausyti į savo kūną, vengti persitempimo, skausmo.

 Beje, pilatesas nėra greitas būdas sulieknėti artėjant vasarai, tačiau jis yra labai efektyvus būdas atstatyti natūralų ir prigimtinį kūno balansą.

3. Centralizacija.

 Užsiiminėjant pilatesu reikėtų koncentruotis į liemenį, tiksliau, į zoną tarp sprando ir sėdmenų. Užsiėmimų tikslas- „jėgos centro“ vystymas, kitaip sakant, liemens raumenų: pilvo preso, apatinės nugaros dalies, klubų ir sėdmenų. Šie raumenys- viso kūno pagrindas. Jie laiko stuburą bei vidinius organus.

 Darbas ties jėgos centru padeda atsikratyti skausmo bei laikysenos sutrikimų, trukdo pūstis ir augti pilvui, kauptis riebalams juosmens srityje. Jei norite pajusti jėgos centro raumenis, įsivaizduokite, kad jus apvilko korsetu.

4. Vizualizacija.

 Turbūt visiems yra žinoma, kad vaizduotė padeda geriau suprasti pasaulį ten, kur jo negalime gerai įžiūrėti.

 Pilatesas savo sistemoje naudoja vaizdines formas, kad į fizinį apkrovimą taip pat įtrauktų ir sąmonę- tokiu būdu užsiėmimai tampa naudingi ne tik fizine prasme, bet ir protine. Treniruojamas yra ne tik kūnas, tačiau kūnas ir protas kartu.

 Pabandykite „ išsitempti į viršų taip, kad jūsų viršugalvis atsiremtų į lubas“. Jus net nepastebėsite, kaip į darbą įsijungs raumenys, apie kurių egzistavimą jūs net nenutuokėte.

 Vizualizacija- tai nauja, bet pakankamai gerai užsirekomendavusi koncepcija sporto ir ypač fitneso pasaulyje.

5. Grakštumas

 Pilatesą galima lyginti su šokiu (neveltui pilateso privalumais pirmiausia pasinaudojo šokėjai)- visi judesiai turi būti grakštūs ir lėti, bet raumenys turi būti įtempti. Užsiėmimų programą reikėtų ruošti nuosekliai tam, kad būtų sukuriamas  natūralus ritmas ir judesių grakštumas, o visas kūnas treniruojamas harmoniškai.

6. Tikslumas.

 Kiekvienas judesys pilatese turi savo tikslą. Šioje sistemoje neegzistuoja nereikšmingos rekomendacijos ar smulkmenos. Kiekvienos detalės praleidimas gali įtakoti pratimo efektyvumą. Džozefas Pilatesas manė, kad vienas tiksliai atliktas pratimas duos daug daugiau naudos, nei keli netiksliai atlikti pratimai.

Tik tikslus ir techniškai teisingas judesių atlikimas teigiamai veikia visą kūną, gerina sveikatą, leidžia išvengti traumų ir per didelių apkrovų.

 Kiekis nekompensuoja kokybės!

7. Taisyklingas kvėpavimas.

 Pilatesas padeda išvalyti kraują per plaučių aprūpinimą deguonimi. Dėl to labai svarbu išmokti taisyklingai kvėpuoti. Svarbiausia- užsiėmimuose kvėpuoti tuo pačiu ritmu, kaip ir įprastai kasdieniame gyvenime,-neužlaikyti kvėpavimo ir nekvėpuoti per dažnai.

 Pilatese naudojama krūtinės arba, kitaip dar vadinama, šonkaulinio kvėpavimo technika, kuri skiriasi nuo mums įprasto, standartinio, pilvinio kvėpavimo.

 Kvėpuojant šonkauliniu kvėpavimo būdu, jėgos centro raumenys lieka įtempti ir procese nedalyvauja. Šonkauliai turi skėstis į šonus veikiami plaučių apimties didėjimo.

8. Treniruočių reguliarumas

 Idealiausias treniruočių variantas- trys kartai per savaitę. Dienos laikotarpį pasirinkite patys, t.y. kada jums yra patogiausia, fizinės apkrovos yra priimtiniausios.

 Užsiėmimai turėtų vykti sistemingai ir reguliariai, kiekvienos treniruotės trukmė turi tęstis nuo 45 min. iki valandos.

 Laibai naudinga būtų pilatesą suderinti su kardio treniruotėmis- bėgimu, važiavimu dviračiu, ėjimo ir t.t.